Boks Ayak Hareketleri

Boks idmanlarından önce yapılması gereken hareketlerde kasların açılması ayak ve kolların tam esneklik içinde olması gerekmektedir. Kolların kullanımı boks sporunda belirgin bir şekli olurken ayakların hareketlerini herkes bilmemektedir. Boks sporunun içerisinde bulunan kişiler ayakların aktif olarak kullanıldığında daha başarılı olunduğunu bilmektedir. Bu nedenle boks içerisinde bulunan kişiler kolların hareketlerinin yanında ayakların da aktif olarak kullanılması için özel boks derslerinde ayak çalışmalarına özen göstermektedir. Boks eğitmenleri de boks sporunun inceliklerinin ayaklarda olduğunu bildiği için profesyonel olarak bu işi yapan kişilerin önce ayak hareketlerinde iyi olmasını sağlamaktadır.
Boks dersi alan kişiler seviyelerini ilerlettiklerinde ayak hareketlerinde de başarı elde edebilmektedir. Ayak ile rakibe etkili bir atakta bulunmak için önce tek ayaküstünde dengede olabilmesi gerekmektedir. Tek ayaküstünde dengede bulunurken diğer ayak ile sert bir şekilde rakibe ayak atmak için kaslarınızın güçlü olması ve denginizi asla bozmamanız gerekmektedir. Pozisyonun doğru olduğundan emin olmanız için eğitimlerinizde hocanızın onayını her zaman almanız gerekir. Tek ayaküstünde bulunduğunuzda diğer ayağınızı altmış derecelik bir açıya kadar yükselterek sağlam bir tekme atmalısınız. Bu esnada dengenizi sağlayacak kollarınızdır. Kollarınızı dirsekten kırarak içe doğru bükmeli ve bir kolunuzu önünüzde diğer kolunuzu belinize yakın tutarak dengenizi sağlamalısınız.
Ayaklarınızın tekme esnasında açıklıklarının da dengesini korumanız gerekir. Ayaklarınız açılırken bir yandan belinizden kendinizi esnetmeli kollarınız ile dengenizi uzun süre koruyabilirsiniz. Grup boks dersi alırsanız tüm hareketleri doğru bir şekilde yapmanın yanında başkalarının da yaptığı hareketleri görerek en doğru sonuçları elde edersiniz. Ayrıca boksdan keyif almak ve sosyal bir aktivite olarak da bu sporun içerisinde bulunmak istiyorsanız iş arkadaşlarınızla ya da ailenizle birlikte boks dersi alabilirsiniz. Derslerde öğrendiğiniz her şeyi günlük hayatta kullanabilir ve hayatınızı daha kaliteli bir şekilde devam etmek için enerjinizi yükseltebilirsiniz. Gün içinde dinamik, kondisyon sahibi ve hareketli olmak için boks sporun içinde istekli bir şekilde bulunmalısınız.
Sosyal hayatın içinde güçlü güçsüz ilişkisinde dengesizlik olması nedeni ile her zaman sizin kendinizi koruyacak kadar sağlam durmanız gerekmektedir. Bu anlamda da kendinizi korumak ve gerektiğinde savunmak için boks öğrenebilirsiniz. Gündelik hayatta en çok kadınların savunmasız olduğu düşünüldüğü için şiddet ve benzeri saldırılar genel olarak kadınlara yönelik yapılmaktadır. Kadınların korunmaları için spor ile ilgili olmaları hatta savunma sporlarından birini mutlaka iyi derecede bilmeleri gerekmektedir. Boks sporu bu alanda iyi bir savunma sporu olurken bayanların öğrenmesi için de bayanlara boks dersi verilmektedir. Her ders içerisinde enerjinizi bir spor iler dışa vururken kendinizi en iyi şekilde savunmayı ve korumayı da öğrenmiş olacaksınız. Küçük yaşlardan itibaren bayanların savunma sporlarından birini bilmesi ülkemiz şartlarında gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!