Boks Kursları Hakkında Genel Bilgi

Katılmayı planladığınız boks kursu için internette sizlere bilgi vermek istiyoruz. Boks, her şeyden önce kendiniz savunmak için öğrenmeniz gerektiğini düşündüğümüz bir spordur. Boks çalışmalarına başladığınızda, boks antrenörünüz duruş ve denge konularında ilk eğitimleri vermeye başlar. Boks da gövdenin konumu çok önemlidir. Ayağın ve gövdenin 45 derecelik bir açıyla sağa doğru döndürülmesi ve bu şekilde pozisyon alınması gerekir. Bu düz gard içindir, ters gard duruşu için sol ayağınızı kullanabilirsiniz. Yumruklara gard almanızı sağlayan bu duruş, beden ağırlığınızı her iki ayağınıza vermeniz gerektiğini gösterir. Ayakların sağlam durması için sizin için ideal olan duruşu bozmamak önemlidir. Bu da yapılan antrenmanların düzenli olması ve kas gücünüzün gelişmesi ile mümkündür.

Boks kursları ilk olarak öğrettiği duruş ve gard alma, denge ile amatör boksörlerin rahat yumruk atabilmesi için en uygun pozisyona geçmelerini hedefler.

Yumruğunuzu nasıl tutacağınız da önemlidir, buna göre başparmağınız ile işaret parmağınızın ortasını sıkmanız istenir. Başparmak hariç diğer tüm parmakların aynı hizada olması gerekir. Sıkı bir yumruk için bu şekilde yumruklarınızı sıkmanız gerekir.

Duruş, yumruk ve kol pozisyonu etkin yumruklar için önemlidir. Sol kolun açısı 45 olmalıdır, omzunuzun ve bileğinizin de aynı hizayı korunması istenir. Bu şekilde kolunuzu yukarı kaldırdığınızda yumruğun öne ve avuç içinin de sağa dönük olması gerekir. Sol kol bu pozisyon için bilek bölgesinden serbest bırakılarak hareketin tamamlanması istenir. Kol duruşunda önemli olanın omuz ve bileğin hizasının aynı olması gerektiğinin altını çiziyoruz. Boks kursu ilk haftalarda çalışmalarınız bu antrenmanlardan oluşur.

Alacağınız ilk dersler kısaca bu çalışmalardan ibaret olacaktır. Gördüğünüz gibi boks çalışmalarında şiddetin yeri yoktur. Boks öğretisinin spor ve azim, hırs, başarı, dayanıklılık, istikrar, güç, esneklik içerdiğini görmenizi isteriz. Buradan yola çıkarak, genç boksörlerin yetişmesi konusunda çocuklarınızı boksa yönlendirmenizi ve ülkemizin daha fazla boksörle, ulusal arenalarda en iyi şekilde temsil edilmesi gerektiğini söylemeliyiz. Milli boks antrenörü Nafiz Başaran’ın açmış olduğu boks kursları ile gelecek neslin boks sporunda başarılı olması, çocukların boksu sevmesi ve icra etmesi hedeflenmektedir. İyi bir boksör her zaman için iyi bir antrenörün eseridir. Çalışma teknikleri, duruş ve denge, boksör olmanın nasıl bir disiplin gerektirdiği, yeme içme düzeni vs gibi konularda boksörün doğru şekilde yönlendirilmesi gerekir.

boks okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!