Boks lisansı nasıl alınır?

Profesyonel sporcu olmanızın ilk şartı, spor lisansına sahip olmanızdır. Boks, değerlendirmenizi önerdiğimiz ve son derece faydalı bulduğumuz bir spor olarak düşünüldüğünde, boks lisansı almanız için neler yapmanız gerektiği konusunda sizlere bilgi vermek isteriz. Katılacağınız boks kursu ile lisans alma yolunda hazırlıklara bir an evvel başlamalısınız. Boks lisansı almanız için öncelikle yaş sınırında olmamanız gerekir. Bunun için 11 ile 34 yaş aralığında olmanız ilk şarttır. Sporcular, boks lisansı aldıklarında bunu her yıl yenilemekle mükelleftirler. Resmi müsabakalara katılma için gerekli olan boks lisansı, boks hakkında yetkinliğinizin bir göstergesi de olacaktır. Her boksörün profesyonel hayata geçmek için boks lisansına ihtiyacı vardır.

 

Boks lisansı yenilenirken sahip olmanız gereken vücut ölçüleri de belirlenmiştir. Hem bedensel olarak hem de bok tekniğine hâkim olarak boks lisansı almaya hak kazanmalısınız. Boks lisansı Türkiye Boks Federasyonu tarafında verilmektedir.

 

Boks lisansı olmayanlar resmi boks müsabakalarına katılamazlar. Profesyonel bir boks kariyeri için sporcu lisansı almadan ulusal başarılara imza atamazlar. Boks lisansı, elde edeceğiniz başarılar adına gereklidir. Boks kursları bu anlamda ilk kez boks lisansı almak isteyenlere destek vermektedir.

Hangi boks kursuna başvurmalıyım?

Boks dalında iyi sporcular yetişmesi amacı ile hizmet veren boks salonları, sporcular tarafından değerlendirilmelidir. Bu anlamda, Milli Takım Boks antrenörü Nafiz Başaran boks salonlarını araştırmanızı öneririz. Bu salonlar, geleceğin milli boksörlerini yetiştirme konusunda oldukça iddialı.

Alacağınız eğitimin kalitesi, sahip olacağınız spor kariyerinin sınırlarını işaret eder. Çalışma programlarına sadık kalacağınız sürece boks lisansınızı alabilirsiniz. Özellikle boks çalışmalarında eski boksörlerin antrenör olarak etkisi büyüktür. Alacağınız eğitimin şekli, süresi, çalışma programınız gibi detayları boks hocanızın tasarlaması gerekir. Amacınıza uygun olarak ne tür bir çalışma çizelgesine sahip olacağınız, profesyonel bir bakış açısı ile ele alınmalıdır. Boks kursu seçimi bu noktada önemlidir. Çünkü ihtiyacınız olan çalışma programı ile sonuca ulaşmanız daha kısadır. Boks lisansı alma hedefinde iseniz mutlaka boksun en iyileri ile çalışmalısınız. Azim, istikrar, hırs ve başarı ile birlikte çalışmalarınızdan tam anlamı ile verim almanız mümkündür.

Boks çalışmalarının tek amacı profesyonel boksör olmak değildir, boks çalışmalarının bir amacı da amatör olarak bu sporla ilgilenme ve form tutmak olabilir. Katılacağınız boks kurslarında amacınıza yönelik çalışma programları ile boksla tanışabilirsiniz. Amatör boksörlerin çalışma programlarını uyguladığınızda, kısa sürede daha sağlıklı bir bedene sahip olmanın dışında, ruhunuzun dinlendiğini fark edersiniz. Günümüzde insanlar sağlıklı şartlarda yaşamıyorlar, az hareket ediyorlar. Oysa spor, size istediğiniz sağlık ayrıcalığını verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!