Boks öğrenmek isteyen kadınlara öneriler

Öncelikle bu sporun erkek sporu olduğu fikrinden uzaklaşmalısınız. Çünkü boks, herkesin her yaşta öğrenebileceği, cinsiyetin ön planda olmadığı bir spordur. Güç kazanmak, savunma öğrenmek ve yaşamı boksla anlamlandırmak için erkek olma zorunluluğu yok! Hayatın her alanında kadınların elde ettiği başarıları gördükçe, neden boks da kadınların başarılı olduğu bir alan olmasın diye düşünmemek mümkün değil! Boks öğrenerek hayatınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Tabi ki pozitif manada.  Kadınların kendilerini savunmayı bilmeyen, sürekli olarak erkeklerin savunmasına muhtaç olduğunu düşünenlere inat, kendinizi savunmayı öğrenmeye ne dersiniz? Alacağınız boks dersleri ile kendinizi her zaman savunabileceksiniz! Erkek sporu olarak bilinen boksun, kadınların da yapabileceği bir spor olduğuna herkesi inandırmaya ne dersiniz? Boks, sizin sporunuz olabilir!

 

Kadınların her zaman vermek istediği birkaç kilosu vardır. Daha ince olmak için yapıla diyetlerin ardından hızla alınan kilolar kâbus gibidir! Oysa boks derslerine başladığınızda, bunu bir yaşam biçimi haline getirdiğinizde, geri alacağınız kilolarınız olmaz! Çünkü boks, kas yapınızın artmasını sağlar. Erkekler neden kadınlar kadar kolay kilo almaz? Kas yapısı kadınlara oranla daha fazladır da ondan. Sizler de kadınlara boks dersi veren boks salonlarında boks çalışmalarına başladığınızda kas dengeniz yükselir. Daha fazla kas, daha fazla kalori yakmak demektir. Bir süre sonra kilonuzun artmadığını, düzenli olarak boks çalışmanın en büyük etkisinin kilo kontrolünüzü sağlamanızda kolaylık yarattığını fark edersiniz.

 

Kadınlar için savunma önemlidir. Gördüğümüz birçok haber kadınların şiddete maruz kaldığını gösteriyor. Kadınlar, savunma tekniklerini öğrendiğinde bu haberlerin sayısının azalacağına inanıyoruz. Bu nedenle, kadınların daha eşit haklara sahip olmasını beklemek yerine, kadınların da güç kazandığı bir dünya inşa etmenin zorunluluğunu görüyoruz. Sizlerin de bu anlamda çaba sarf etmenizi istiyoruz. Milli takım boks antrenörü Nafiz Başaran, kadınlara verdiği boks derslerinin son derece faydalı olduğunu, kadınların kendi güvenliklerini sağlama konusunda eğitim almalarının gerekliliğini savunuyor. Sizce de haklı değil mi?

 

Daha iyi bir yaşam herkesin hakkı, kadınların bu hakkı elde etmesi için elini taşın altına koyması gerekiyor. Beden gücünü arttırması, hayatına sahip çıkması gerekiyor. Sadece ekonomik özgürlüğünü elde etmek, günümüz kadınına yetmiyor! Kendilerini türlü belalardan korumak için savunma öğrenmeleri önemli!

 

Boks çalışmalarına başladığınızda beslenme düzeninizde de bir takım değişiklikler yapmanız gerekiyor. Hamur işlerine ağırlık vermektense, kaslarınızı güçlendirecek besinlere ağırlık vermeniz önemli. Bu nedenle düşük kalorili yemekler, tatsız tuzsuz öğünlerin yerini kırmızı et, potasyum zengini patates ve muz almalı. Boks dersi alarak aynı zamanda damak tadınızı koruyarak kilo vermenin keyfini yaşayabilirsiniz! Boksa başlamaya karar verdiğinizde, bu fikrinizden caymayın, ilk derse katıldığınızda boks öğrenmenin keyifli bir hobiye dönüşebileceğini göreceksiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!