Boks ve Beslenme

Sporun önemini önceden de bilmek gerekir, profesyonel olarak spor yapmaya karar verdiğinizde sağlıklı beslenmenin spor da başarılı olmak için şart olduğunu görürsünüz. Tek başına yeterli olmayan egzersiz, sağlıklı beslenme ile desteklenmelidir. Boks dersleri almaya başladığınızda öğrenmeniz gereken şey beslenme konusuna detaylardır. Sağlıklı bir yaşam, kişinin sadece bedeniyle ilgili değildir, çeşitli besinler tüketmesi ve egzersiz yaparak ruhunu da bu anlamda kontrol etmesiyle ilgilidir. Sporcu, beden ve ruh sağlığına sahip olmak için elinden geleni yapmalıdır.

 

Boks derslerine başladığınızda beslenme ile ilgili bir takım güçlükler çekebilirsiniz. Eski yunanlıların spora olan merakını biliyorsunuz, o dönemlerde dahi spora önem verilirken aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini inanılıyordu. Sağlıklı bir beslenme düzeni için mutlaka protein, kalsiyum, potasyum ve magnezyum almanız gerekir. Boksörlerin kas yapılarını güçlendiren besinlere yönelmesi gerekir. Yapılan idmanların mutlaka iyi bir beslenme ile desteklenmesi gerekir. İyi beslenmenin profesyonel spor hayatı içerisinde sihirli bir güce sahip olduğunu bile düşünebilirsiniz. Çünkü zorunlu bir eğitimle alınan boks dersleri sonrasında beslenmeye dikkat etmediğinizde kas gücünüzün yerine gelmemesi sorunu ile karşılaşabiliriniz. Besin çeşitlemesi olarak günlük 50 farklı besin öğesine ihtiyaç duyarız. Sağlık ve performans için yeterli derecede beslenmeye özen göstermelisiniz.

 

Başarılı bir sporcu olmak istiyorsanız mutlaka nasıl ve ne sıklıkta beslendiğinize dikkat etmelisiniz. Çünkü beslenme ile yaptığınız idmanların hakkını alırsınız. Kırmızı et tüketiminin yanı sıra patates ve muz tüketmenizin de kaslarınızı güçlendiren bir beslenme alternatifi olduğunu görmelisiniz. Çocuklara boks dersi veren boks salonlarında da beslenme hakkında çocukların öğreneceği çok şey vardır. Gelişme döneminde boks yapmanın bedensel gelişimi destekleyen bir unsur olduğunu görebilirsiniz.

 

Sporla birlikte çok daha aktif biri haline gelirsiniz. Sporla büyümenin, profesyonel bir sporcu olmayı sağlayan en önemli faktör olduğunu düşündüğümüzde, spora daha fazla önem vermemiz gerektiğini görüyoruz. Annelerin ve babaların çocukları spora yönlendirmesi gerektiğini savunuyoruz. Türkiye’de her 10 çocuktan 8’i spor yapmıyor. Spor yapma sayısının daha fazla olması gerekiyor. Sağlıklı bir nesil yetiştirmek ve başarılı gençlere sahip olmak istiyorsanız, çocuklarınızın spora yatkın olmasını sağlamalısınız. Önerimiz, yaz tatilini bir fırsat olara görmenizdir. Yaz tatilinde çocuklarınızın boks çalışmalarına katılmasını sağlayabilir, onların bu konudaki yeteneklerini test edebilirsiniz. Çocuğunuzun iyi bir mesleği olması gerektiğini savunduğunuz kadar, iyi olduğu bir spor dalının olmasına da önem vermelisiniz. Sağlıklı bir yaşamın savunucuları olarak sizlere, çocuklarınızı boksa tanıştırmanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!