Boksta Antrenman ve teknikler

Boks tekniklerini öğrenmek ve iyi bir boksör olmak için boks dersleri alabilirsiniz. İsteyen herkesin alabileceği boks dersi, profesyonel bir sporcu olmak isteyenlerin değerlendirmesini önerdiğimiz bir seçenek. Kısaca boks tekniklerinden ve boks antrenmanlarından bahsedeceğimiz yazımızda, sizlere boks sporunu tanıtmaya çalışacağız.

İki kişinin karşılıklı oynadığı bir spor olan boks, hakem gözetiminde yumruklaşarak, kafa vuruşundan tek puan kazanarak oynanılan bir spordur. Belden aşağı vuruşların, ense vuruşlarının -1 puan olarak değerlendiriliyor olması, sporcuların bu vuruşlardan kaçınması gerektiğini gösterir. Boksör, kendi etrafında 360 derece dönerse de yine -1 puan kaybeder. Kullanılan boks eldivenlerinin de bir amacı var, beyaz kısmı ile vurmanız gerekiyor. Diğer bölgeleri ile vuruş yaparsanız yine -1 puan düşülür.  Boksörlerin sessiz olması gerekir, voleybol turnuvalarında veya tenis maçlarında sporcuların ses çıkardığına şahit olmuşsunuzdur. Boksör ses çıkarırsa -1 puan ile karşı karşıya kalır bu nedenle ses çıkarmadan oynanması gerekir. Tüm -1 puanlar aslında birer ihtardır. Ses çıkarmak ise 3 uyarı ve bir ihtar ile birlikte -1 puan alınması ile sonuçlanır.

Kullanılan boks eldivenlerinin ve diğer ekipmanların özellikleri nelerdir?

Boks dersleri almaya başladığınızda boks ekipmanlarına ihtiyaç duyarsınız. 227 gr ağırlığında bulunan boks eldivenleri derslere yeni başlayan amatör boksörler içindir. Profesyonel boksörlerin kullandığı boks eldivenleri ise 170-283 gr aralığındadır. Profesyonel boksörlerin atlet giyme zorunluluğu yoktur. Amatör boksörler ise atlet giymek zorundadır. Boks çalışmalarında ve maçlarda kullanılması zorunlu olan kask ve diş koruyucuları vardır. Boksa yeni başlayan amatör boksörlerin mutlaka ayrıca koruyucu başlık takması gerekir.

Boks, severek yapabileceğiniz bir spor olarak karşınızda. Değerlendirmenizi önerdiğimiz, teknikleri ile savunma öğrenmenize de imkân veren boks, hayatınızı iyileştirmek adına önemli bir seçim. Bahar döneminin boks öğrenmeniz için önemli bir dönem olduğunun altını çizerek, alacağınız boks dersleri ile daha iyi bir görünüme kavuşmanın ötesinde, kendinize güveninizin artacağını da bilmenizi isteriz. Kendine güven, boks ile geliştirebileceğiniz bir konudur. Boksa başlama yaşı olarak belirlenen 13, amatör boks eğitimi ile spor kariyerine başlamak isteyen gençler için de bir fırsattır. Profesyonel birer boksör olmanın en büyük getirisi, spor kariyeri yapmanın dışında iyi ve sağlıklı bir bedene sahip olmaktır. Beden sağlığının yanı sıra ruh sağlığı açısından da boks yapmanın etkilerini yaşamalısınız. Sağlıklı bir yaşamın kaliteli bir yaşam olduğunu görmenizi istiyoruz. Sağlık, denge ve güçle olur. Yaşamınızda dengeyi bulmanızı ve sağlıklı bir hayata başlamanızı öneririz. Şehir hayatının koşmacasından kurtulamadığınız ve hareketsiz bir yaşama mecbur kaldığınız için sağlıksız olmamalısınız, bu çemberi kırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!