Çocuklar ve boks

Eskiden çocukların sokaklarda oynadığı, birlikte sokak oyunlarına dâhil oldukları arkadaşları vardı. Artık çocuklar böyle zenginliklere sahip olamıyor, her çocuğun bilgisayarı olduğunu üzülerek görüyoruz. Anne babaların teknoloji tutkusu çocuklara da geçiyor ve çocuklar gelişim dönemine hareketsiz kalarak aslında en büyük kötülüğü anne babalarından görmüş oluyorlar. Çocuklara tablet almaktansa onlara boks dersi hediye etmek daha mantıklı bir seçim olabilir.

 

Çocuklar artık işletim sistemlerini, sokak oyunlarından daha iyi biliyor. Hangi işletim sisteminde ne tür oyun uygulamaları olduğunu, bu oyun uygulamalarının güncellenip güncellenmediğini, son sürümünde ne olduğunu biliyorlar. Çocuklar, tamamen sanal dünyanın içerisinde gelişim dönemlerini geçiriyorlar. Ebeveynler buna nasıl müsaade edebiliyor? Hareketsiz bir yaşama mahkûm olan çocukların gerçekten mutlu olmaları için böyle mi yaşamları gerekiyor?

 

Anne babaların dikkat etmesi gereken şeyler;

 

  • Çocukların daha hareketli bir yaşama ihtiyacı olduğunu görmeli, bireysel başarılarını arttırmak için bireysel bir spor olan boks için çocuklara boks dersi seçeneğini değerlendirmeliler.

 

  • Arkadaş edinmelerini, bu arkadaşların gerçek dünyaya ait arkadaşlar olmalarını önemsemeliler. Çünkü sanal ortamda edinilen arkadaşlıklarda karşı tarafın kim olduğunu bilmek mümkün değildir. Zararlı arkadaşlıklar bu yolla edinilir.

 

  • Boks dersi alan çocukların beden ve zihin gelişimlerinin sağlıklı ilerlediğini, boks derslerine katılan diğer yaşıtları ile iletişim kurarak gerçek arkadaşlar edinme şanslarının arttığını görmeliler.

 

  • Çocuk yetiştirmenin sadece maddi imkânlar sağlamakla değil, çocukların sosyal açıdan gelişmesi için de emek verilmesi gereken bir sorumluluk olduğunu görmeliler.

 

  • Ömürleri süresince çocuklarının kendi kendilerine yeten bireylere dönüşmesi, sağlıklı alışkanlıklar edinmesi için spora başlamaları gerektiğini fark etmeliler.

 

Kısaca bahsetmeye çalıştığımız ebeveyn sorumluluklarını siz çeşitlendirebilirsiniz. Burada asıl dikkat çekmek istediğimiz nokta, çocukların gelişim döneminde bilgisayar başında oturup kalmamaları gerektiği ve bedensel gelişimleri kadar psikolojik olarak ilerlemelerinin de önemli olduğunu görmenizdir. Çocuklarıyla her yönüyle ilgilenen modern anne babalar, çocuklarının gereksinimlerini önceden tahmin edebilen ebeveynlerdir. Boks yapmasının çocuğu için bir ihtiyaç olduğunu görebilen, savunma sporu öğrenerek çocukluk döneminden itibaren yaşıtlarının aksine sporla sosyalleşebilen bir birey yetiştiren anne babalar, sağlıklı bireyler yetiştirmiş olurlar.

 

Sokak arkadaşı edinmenin, bilgisayar başında oyun oynamaktan çok daha faydalı olduğunu tahmin edersiniz. Eğer sokaklarda çocuklar oynayamıyorlarsa onlar için spor faaliyetleri arkadaşlık edinmek için bir fırsat olabilir. İstanbul’da yaz tatilinde çocukların çok fazla bilgisayara ve internete zaman ayırdığını biliyoruz. Anne babaların internete alternatif üretme çabalarının sonuçsuz kalmasını tabi ki kabul edemeyiz. Çocuğunuz için çocuklara özel boks dersi alternatifi ile boks salonlarının spor dersleri seçeneğini incelemenizi öneriyoruz. İstanbul’da birçok ilçe de boks salonları bulabilir, ekonomik fiyatlara çocuğunuz için boks antrenmanları ayarlayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!