Fitness, yoga veya boks. Seçim sizin, hangisi daha iyi?

Günümüzde insanların en büyük problemi, spor yapamamak! Yanlış bir yaşam tarzını benimsemiş olmakla birlikte, sağlık sorunlarına davetiye çıkarıldığını görmenizin zamanı artık geldi diye düşünüyoruz. Çünkü yaşam, kendinizi özgür hissetmeniz gereken bir mecra, kıymetini bilmeli ve sağlık elinizden gitmeden sağlık için harekete geçmelisiniz. Bu anlamda alternatifleriniz arasında fitness salonları ilk sırada gelebilir. Çünkü hobi olarak olduğu kadar popülerlik anlamında da fitness salonları tercihe ediliyor. Ancak bu fitness salonlarının ne kadar sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz?

 

Yoga yapmayı tek başına bir spor olarak yeterli göremezsiniz. Bedensel sağlığınız için kaslarınızın çalışacağı, kendinizi iyi hissedeceğiniz alternatiflere yönelmeniz gerekir. Eğer spor yapmanın size katacaklarını görmekte zorlanıyorsanız, spor yapmayan insanların sağlık durumlarına dikkatle bakın. Etrafınızda hayatında spor yapmayan kişilerin yaşam kaliteleri ortada, onlara bakın. Spor yapmadıkları bir hayat onları ne denli sağlıksız koşullara itmiş? Neden sağlıklı bir zihin ve beden sahibi değiller? Bir de hayatlarında spora yer vermeyi başaran kişilere bakın, aklıselim düşünme kapasitesinin yanı sıra sağlıklı ve karakter sahibi hayat duruşları ile en iyi örneklerden biri değiller mi?

 

Spor, bedeni ve ruhu çalıştırmalıdır. Fitness, sadece form tutma amacı ile yapılır. Yoga, ruhunuzu dinlendirir. Ama boks, tüm bunları birden yapar. Boks kursu kaydınızdan sonra sizin için hazırlanacak olan çalışma planında kaslarınızın güçlenmesi için yeterli performansı göstermeniz beklenir. Boks kursları sadece fit kalmanız veya sağlıklı olmanız için değil, savunma öğrenmeniz için de önemlidir. Savunma öğrendiğinizde, herhangi bir durumda kendinizi koruyabilecek olmanız en büyük avantajınızdır. Boks kurslarında öğreneceğiniz ilk şey, sağlam bir duruş olacaktır. Duruş egzersizlerinden sonra ise gard alma ve yumruk çalışmalarına başlarsınız. Gardınızı sağlam bir duruşla almalı, yumruklarınızı çalıştırırken dengenizi bozmayacak şekilde ayaklarınız ağırlığınızı her iki bacağınıza olacak şekilde dengeleyebilmelidir. İyi bir boksör, hem nereye ne şekilde bir yumruk vurması gerektiğini hem de dengesini korumayı başarması gerektiğini bilmelidir. Boks, aynı zamanda strateji sporudur. İyi bir strateji ile sağlam yumruklar, boks şampiyonu olmanız için gereklidir.

 

Neden boksu tercih etmeniz gerektiği konusunda sizlere kısaca bilgi vermeye çalıştık. Hem spor, hem savunma, hem sağlıklı kalma hem de kendinizi ruhen de bedenen de iyi hissetmek için boks sporunu öneriyoruz. Boks kursları size boks lisansı almak istediğinizde yol gösterecektir. Boksör olma yolunda boks idmanlarınızı ihmal etmemenizi ve iyi bir sporcu olmak için mücadele etmenizi destekliyoruz!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!