Hayatın kıymetini bilen insanlar spora zaman ayırırlar

Yaşamın değerini bilen herkes, asıl servetin sağlık olduğunu fark edenlerdir. Sizler de sağlığınıza bir ömür dikkat etmek, düzenli beslenmenin dışında hareket alanlarınızı arttırarak yani spor yaparak sağlık kazanmak istiyorsanız, keyifli bir spor dalına yönelmelisiniz. Sadece spor yapmış olmak değil, birlikte yaşam şeklinizi değiştirebileceğiniz, bırakmak istemeyecek kadar çok seveceğiniz bir spor seçmelisiniz. Bize göre bu sporun adı boks. Çünkü gözlemlediğimiz kadarı ile boks dersleri alan kişilerin bu sporu giderek daha çok sevdiğini görüyoruz. Önceleri sadece biraz merak ve acaba yapabilir miyim diye başlayanlar, sonrasında boksu yaşam şekli haline getiriyor. Erkek sporu olarak biliyoruz ancak yanlış.

 

Milli takım boks antrenörü Nafiz Başaran’ın İstanbul’da birçok yerde boks salonu var. Salonları gezmenizi öneriyoruz çünkü salonlarda görecekleriniz, kadınların da bu sporla yakından ilgilendiği gerçeği. Kadınlara boks dersi veren, kadınların bu spora erkeklerden daha çok ihtiyacı olduğunu belirten Nafiz Başaran, savunma sporlarına kadınların merakının olması gerektiğini, en azından kendilerini savunabileceklerine inanmaları gerektiğini belirtiyor. Haksız değil çünkü tüm dünya da kadına şiddet maalesef ki her geçen gün artıyor, yazılı ve görsel basında kadına karşı uygulanan şiddetin arttığına dair haberler alıyoruz. Kadınlar dolayısı ile kendi kendilerini savunabiliyor olmayı önemsiyor. Bu noktada boks, her dalı ile kadınların az da olsa öğrenmesi ve tekniğine aşina olması gereken bir spor olarak dikkat çekiyor.

 

Kadınlar da boks öğrenir mi demeyin, en ufak bir kap-kaç olayında bile kadınların boks tekniklerini biliyor olması onları berduşlara karşı korumaya yeter. Boks dersi alırken öğrenecekleri teknik, onları anlık saldırılardan koruyabilir. Çünkü bu tür şeyler bir anda oluyor, berduşlar çoğunlukla kadınları seçiyorlar çünkü karşılarında kendileri gibi bir erkek olursa alt edilmekten korkuyorlar.

 

Saldırganlar hep erkek. Siz hiç kadın kap-kaççı gördünüz mü? Saldırganlar erkek ve mağdur olanlar da kadınlar. Yaşlılar, çocuklar da hedefler arasında ancak en çok mağdur olanlar kadınlar. Çünkü kadınların refleks olarak kendilerini koruyabilecek tekniğe sahip olmadığını bilen erkek saldırganlar, işlerini sağlama alıyorlar. Kadınlara saldırmak kolay, kadınlar kendilerini savunmayı bilmiyorlar.

 

Kadınlara boks dersi veren Nafiz Başaran, kadınlar için öncelikli olanın savunma olduğunun farkında ve derslerde özellikle bu konu üzerinde duruyor. Keremcem, Ata Demirer gibi isimlerin de boks antrenörlüğünü yapan Milli takım boks antrenörü Nafiz Başaran, her kadının boks yapabileceğini ve kendini savunmayı öğrenebileceğini söylüyor. Çünkü kadınların kendilerini savunmayı bilmediğinden emin olan saldırganların artık şaşırması gerekiyor. Gelin kendiniz için iyi ve faydalı bir adım atın, berduşlara karşı kendinizi savunmayı öğrenin. Boksa başlayarak hayatın değerini bildiğinizi ve artık spor yaparak yaşama anlam katacağınızı herkese ispat edin. Spor bir tutkudur, yaşamı güzelleştiren bir hobi edinmek için ilk adımı atmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!