Kum Torbasıyla Nasıl Çalışılır?

Çalışılacak kum torbası deri olmalı. İçerisi ise deri kırpıntılarıyla doldurulmuş olmalı. Ayrıca kum torbası ne çok sert ne de çok yumuşak olmalı. Yanlış vurduğumuzda bileğimizde, omzumuzda, kolumuzda sakatlanmalar olabilir ve eski sakatlıklar nüksedebilir. Kum torbası, vurduğumuz zaman içine göçecek kadar yumuşak da olmamalı. Kum torbası antremanları işin ehli olan, profesyonel antrenörlerin gözetiminde olursa çok daha iyi sonuçlar alınacaktır. Evlerde uzman gözetiminde olmadan, bilinçsizce çalışanların kollarında, omuzlarında sakatlanmalar yaşadıklarını çok duyuyoruz.

Kum torbasına bilinçsizce vuran boksörler iki temel hatayı yapıyorlar.

  • Torbayı çok fazla sallamak,
  • Vururken torbayı itmek.

Bu iki husus son derece önem arz ediyor. Tekrar edersek, kum torbasını asla çok fazla sallamamalı ve torbaya vuruken yumruğumuzla itmemeliyiz. Torbayı ittirmenin hiçbir faydası yok, aksine kendimize zarar veririz. Acemi boksörler genelde bu şekilde kum torbası dövmeye çalışırlar.

Bazılarının işi daha da ileriye götürüp, torbayı hızlıca sallayarak kafa attığına şahit olduk. Bu, çok sağlıksız bir şey. Böyle bir şeyi kesinlikle denemeyin! Gereksiz hareketler yapmayın.

Gerçek boksör kum torbasını dövdüğünde çıkan ses bile belli olur. İyi bir boksör vurduğunda torbadan net bir ses gelir. Boksör çok net vurmalı ve kum torbası sanki deprem oluyormuş gibi titremeli. Olduğu yerde yukarı aşağı sallanmalı, ileri-geri sallanmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!