Spor yapan insanlar neden daha sağlıklıdır?

Kendi kendinize sorduğunuz oluyor mu, insanlar neden aynı şekilde beslendikleri halde farklı hastalıklara sahip? Ya da aynı şeyleri yaptıkları halde farklı hayat standartlarına sahipler? Kişiden kişiye değişen bir değer mi var yoksa bilmediğimiz bir detay mı?

Aynı şeyleri tüketen insanlar arasında spor yapan ve yapmayan arasında fark vardır. Çünkü spor yaptığınızda enerjinizi harcarsınız ve bedeninizde fazla kalori barınmaz. Bu da daha sağlıklı olmanızı sağlar. Hareket etmek, enerji yakmak hormon salgılamanıza neden olur, mutluluk hormonu! Yani öyle zannedildiği gibi mutlu olmak için hediye almak, âşık olmak veya para kazanmak yapabileceğiniz sınırlı şeylerden değil. Spor yapmak da mutlu olmanızı sağlıyor. Boks derslerine katıldığınızda, ilk dersten sonra farkı bedeninizde ve ruhunuzda hissedeceksiniz. Attığınız enerji sizi hafifletecek, iskelet kas sisteminiz güçlenecek. Önceleri spora alışkın olmadığınız için biraz fazla yorgun hissedebilirsiniz fakat spor yapmaya alıştığınızda bunun son derece faydalı olduğunu göreceksiniz. Kadınlara boks dersi veren boks salonlarında yapılan araştırmalara göre, spor yapmaya başlayan kadınların kendilerine olan güvenleri artıyor. Bedeninin farkında, gücünü gören ve gerektiğinde kendisini savunabileceğini bilen kadınların özgüvenleri yerinde oluyor. Sadece beden sağlığı değil, psikolojik olarak da daha sağlıklı hissetmenin sırrı spor yapmaktan geçiyor.

Spor yapan insanlar daha sağlıklı oluyorlar çünkü bağışıklık sistemleri spor sayesinde güçleniyor. Spor yaparken bedenin sağladığı hormonlar sayesinde bağışıklık sistemi güç kazanıyor, mikroplara karşı daha dirençli bir hale gelen beden, psikolojik olarak da güçlendiği için kişinin daha mutlu hissetmesini sağlıyor. Kendiniz için güzel bir şey yapmak istiyorsanız düzenli spora başlayın. Boks dersi bu anlamda önerdiğimiz bir spor çünkü savunmayı öğrenebildiğiniz, her mevsim yapabildiğiniz ve yaptıkça daha çok sevebileceğiniz bir spor. Aynı zamanda herkesin her yaştan, yapabileceği türden bir spor olması öncelik veriyor. Spor yapan kişilerin eklem hastalıklarına yakalanma oranı düşüktür. Aynı şekilde genetik olarak bir takım hastalıklar gen haritanızda olabilir, sporla barışık bir yaşam sürdüğünüzde, genetik olarak yatkın olduğunuz rahatsızlıkların dahi çok geç ortaya çıktığını veya hiç olmadığını görüyoruz.

Peki, neden sporla ilgilenen insanlar daha az hasta oluyor? Neden onlar daha güçlü? Boks derslerine katılmak bizi hastalıklardan korur mu?

Spor yapan insanlar beslenme düzenlerine dikkat ederler. Yeteri kadar sıvı tüketmeye, protein almaya, karbonhidratı nasıl tüketeceklerine dair bilgi sahibidirler. Beslenmelerine dikkat ettikleri kadar yaşam şekillerine de dikkat ederler. Örneğin sigara ve alkol gibi bağımlılıklardan uzak dururlar. Bu, onların daha sağlıklı ve daha uzun bir ömre sahip olmasını sağlar. Spor yapmak, spora uygun yaşamak ömrü uzatır. Yaşam kalitesini arttırır. Spor yapan insanlar tüm bu nedenler düşünüldüğünde sağlıklıdır, daha kaliteli yaşamaktadır. Sizler de sporla bu denli kaliteli bir yaşama kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!