Üniversiteye hazırlanan gençler için sporun önemi

Sağlıklı her birey spora hayatında yer açmasını bilmelidir. Ancak söz konusu öğrenciler olduğunda, ders çalışmanın yükü altında ezilirken spora ayrılan zaman boşa geçirilen zamanmış gibi düşünülür. Oysa burada öğrenci de veli de spora gereken önemi vermelidir. Çünkü spor, düşünme algılama ve çözüm bulma konusunda beynin güçlenmesini sağlar. Boks dersleri alabilir, açık hava da yürüyebilir, kısacası serotonin için elinizden geleni yapabilirsiniz. Fakat bir şekilde spora hayatınızda yer vermeye devam etmelisiniz.

 

Öğrenciler, çalışma döneminin bütün bir yıl sürmesi nedeniyle ağır baskı altında hissederler. Bu baskı, sınav stresine dönüştüğünde ise çalışmanın yarısı boşa gidecektir. Çünkü stresle nasıl mücadele edeceğinizi bilmiyorsanız sizi yenmesine izin verirsiniz. Stres, hayatı zorlaştıran bir duygudur. Nasıl mücadele etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Gruplara boks dersi alternatifi ile öğrenciler için özel çalışmalar yapılmaktadır. Gençlerin boks öğrenerek aynı zamanda stresle nasıl başa çıkacağını bilmesi, üniversite sınavlarına hazırlık yılında olan öğrenciler için önemlidir.

 

Boks dersi alırken öğreneceğiniz ilk şey, kendinizi tanımanızdır. Gücünüzün farkında olmanız, kontrolü bırakmamak üzere kendiniz tanımanız sağlanır. Çünkü spor yaparken kendinizle baş başa, iç sesinizle aranızda duvar olmaksızın kalırsınız. Bunaldığınız anlarda, içinden çıkamadığınızı düşündüğünüz durumlarda kendinizi spora verirsiniz. Sporcu kimliği kazandığınızda her çıkış aradığınız an, spor yaparak bu çıkışı bulmaya başlayacaksınız. Boks yapmaya başladığınızda ilk öğreneceğiniz şey, sporcu kimliğinizdir. Sınav stresi ile böylelikle nasıl mücadele etmeniz gerektiğini de öğrenmiş olacaksınız.

 

Sınava hazırlanan gençler için ders çalışmaya ayrılan zaman ne kadar değerli ise, spor yapmaya ayrılan zaman da aynı orana değerlidir. Çünkü bedeniniz iyi olmadığı sürece sağlıklı bir zihne sahip olamazsınız. Daha verimli, etkin ve kaliteli bir şekilde ders çalışabilmek için spor yapmaya ağırlık vermeniz gerekiyor. Özellikle bahar döneminde ders çalışmanın gençlere nasıl zor geldiğini tahmin etmek hiç de zor değil. Biriken enerjiyi atmak için spor yapmak, gençlerin zinde ve sağlıklı kalması için değerlendirilmesi gereken bir alternatiftir.

 

Sürekli olarak ders çalışmanızı söyleyen, ders çalışma dışında başka şeyler için vakit ayırmamanızı dikte edenlere karşı kararlı olmalısınız. Spor yapmanın sizi aynı zamanda sosyalleştiren bir şey olduğunu hatırlayarak, sağlıklı düşünebilmek ve algınızın yüksek olmasını sağlamak için düzenli spor yapmanız gerektiğini savunmalısınız. Son an’a kadar test çözmenin, odaya kapanıp bütün gün sınavdan başka bir şey düşünmemenin size katkısı ne olabilir? Depresyon, stres, kaygı dolu olduğunuz sürece çalışmalarınız ne kadar verimli olabilir?

 

Gençlerin boks dersi almasında etkin rol oynamanızı, hayatın sınavdan ibaret olmadığını, sınavlardan başarıyla çıkmak için spor yaparak çalışmanın desteklenmesi gerektiğini onlara söylemelisiniz. Sınav stresi ile mücadele de spor önemli bir yere sahiptir. Spora yönlendirilen gençlerin sınav dönemini daha başarılı bir şekilde geçirdiği görülmektedir. Sizler de gençlere spordan sınavlara hazırlandıkları dönemlerde özellikle vazgeçmemeleri gerektiğini söyleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!