Boks kursuna kimler katılabilir, boks dersleri tehlikeli midir?

Boks sporunun tehlikeli bir spor olduğuna dair yanlış bir inanış vardır. Boks kurslarına katıldığınızda, boks hakkında teknik bilginin yanı sıra boksun insanlara olan faydasına da şahit olursunuz. Sert yumrukların, sağlam duruşun ve güçlü sporcuların başarılı olduğu boks, asla tehlikeli değildir. Savunma sporu olarak öğrenilmesi, fit olmak adına amatör ruhla da devam ettirilmesi mümkün olan boks, sevilen ve değer gören bir spordur.

 

Boks hakkında biraz teknik bilgi vermemiz gerekirse;

 

İlk bakışta boksun iki kişinin karşılıklı olarak birbirine üstünlük sağlamaya çalıştığı bir spor gibi gelir. Ancak temelde daha teknik vardır. Boks kurslarına başlarken belli bir takım şartlara sahip olmak gerekir, bunlar yaş ve kilo sınırlarıdır. Boks kurslarına başlamak için 48 kilo şartı aranmaktadır. Ayrıca 12 yaşını tamamlamış olmak da boks dersi almanız için gereklidir. Bu şartları oluşturmanız, boks çalışmalarına başlamanız için aranan şeylerdir. Bunun dışında, boks idmanlarına başlarken gerekli ekipmanları kullanmanız, antrenmanlarda sizi koruyacaktır. Yazımızın devamında boksun tehlikeli bir spor olmadığını anlatacağız, ancak öncesinde kimlerin boks yapabileceğinden bahsetmek isteriz.

Her ne kadar iki kişinin savaştığı bir spor gibi görünse de, teknik eğitim için kurslar gereklidir. Katıldığınız boks kursunda herkesi görebilirsiniz, spor yapmanın gerekliliğine inanan amatörleri ve boks lisansı almak isteyen sporcuları görebilirsiniz. Çocuklara boks çalışmaları yaptırırken onların asla bu çalışmalardan zarar görmeyeceklerini bilmelisiniz. Büyüklerle birlikte değil, kendi akranları ile birlikte ders gören çocukların profesyonel bir boksör olmaları için gerekli çalışmalara erken yaşlarda başlamış olurlar.

Boks kurslarına herkes katılabilir. Kendini boks konusunda geliştirmek isteyen ve buna vakit ayırmaya hazır olan herkesin boksa başlaması mümkündür. Boks, spor yapmak isteyen herkese kucak açmış olan bir spordur. Kadınlara boks kursu seçeneği ile kadınların da bu sporla tanışmasını destekleyen kurslar, Türkiye’de birçok yerde bulunabilir. Boks, günümüzde yaygınlaşan bir spor olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

12 yaşını tamamlayan, sportif müsabakalarda başarılarını sergilemek isteyen boksörleri kapsamlı bir eğitim sürecine tabi tutan kurslar vücut formunuzu korumanız da yardımcı olmaktadır.

Boks kurslarındaki tehlikeden nasıl korunabiliriz? Gerçekten dersler tehlikeli mi geçiyor?

Boks çalışması sırasında antrenman kaskınızı takmanız istenir. Antrenman eldivenlerinizle birlikte zarar görmeniz engellenmiş olur. 12 yaşını tamamlayan herkes, boks karşılaşmalarında başarı elde etmek için yetkinlik kazanacakları kapsamlı bir eğitim döneminden geçerler. Beden formu kazanmak boks teknikleri öğrenmek için katılacağınız boks kurslarında asla zarar görmeden çalışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!