Boks Tarihi

Boks dersleri almaya başlayanların merak ettiği bir başka bölüm de boks tarihi. Sizlere bugün boks tarihi hakkında bilgi vermek ve boksun eski Yunan’a kadar uzanan yönünden söz etmek istiyoruz. Roma döneminde boks önemli sporlar arasında idi. Ancak boks, o dönem çok acımasız bir şekilde icra edilirdi. Boks, rakiplerden biri öldüğünde biterdi. Ringlerde meydanlardı, iki boksörden biri ölene kadar yarışma devam ederdi. Bu acımasız hali ile daha fazla devam etmesine müsaade edilemezdi ve yasaklandı. Sonrasında 18.yy ilk çeyreğinde tekrar İngiltere’de ortaya çıktı.

 

1719 yılında Londra’da kurulan bir ring ile James Fig boks dersleri vermeye başladı. Dövüşler organize ederek rakipleri ile ring de mücadele etti, üstelik eldivensiz. Saatlerce süren bu yarışların acımasız bir şekilde devam ettiği de görülüyordu. Bu, boks tarihinde bir milattır. 1866 yılında İngiltere’de amatör bir spor kulübü açıldı. Boks çalışmaları ile bu sporun akılcı bir şekilde öğretilmesi, James Fig’in bu işe gönül koyması ile başlamıştır. Eldivenle yapılan maçların başlaması ile VIII. Queensburg markisi yönlendirmesi sonucudur. Eldivenli boks maçları ilen yeni kurallar getiren organizasyon boksun çağ atlaması, modern bir spor olması yolunda ilk adımları atmıştır.

 

Boks derslerinin ABD’de 19. yy başlarında popüler olduğunu kabul etmeliyiz. 1880li yıllarda Jhon L. Sullivan boksun bir tutku haline gelmesini sağladı. Boksun efsanevi isimlerinden biri olan Jhon L, 1882’de çok konuşulan nakavtı ile eldivensiz boksun krallarından biri olduğunu göstermişti. Sullivan, Paddy Ryan nakavtları ile popülerlik kazanmıştı. 1937 yılında ise ağır siklette birbiri arkasına yeni isimler boks dünyasında duyulmaya başladı.  Joe Luis, Jack Johnson ağır siklet boks şampiyonları olarak bir döneme adını altın harflerle kazıyan isimlerden oldu. Siyahîlerin boks konusundaki başarısını böylelikle tüm dünya görmüş oldu. Günümüze en yakın isim ise Muhammed Ali.

 

Boks tarihinde en sert yumruklara sahip isimler arasında Rocky Marciano ilk sırada gelir. Boks dersleri ile sizler de bu iyi isimler arasında kendinize yer bulabilirsiniz, yeterince çalışır bu konuda azmi elden bırakmazsanız. 1970li yılların efsanevi boksörü Muhammed ali, ağır siklet dışında boks dalında iyi olan isimler Willie Prp, Benny Leonard, Joe Grans ve Gerorfe Dixon, Henry Armstrong bilinen boksörlerden.

 

Sporcu olarak yetişmek istiyorsanız öncelikle alacağınız boks dersleri konusunda kendinize iyi bir antrenör bulmalısınız. Azimle çalışarak adınızı boks tarihine altın harflerle kazıyabilirsiniz, her şey çalışma azminize bağlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!