Boksa başlarken nasıl beslenmek gerekir?

Hayatın lezzetlerini seviyor yani tam bir gurme olduğunuza inanıyorsanız, sağlıklı beslenmekten de hoşlanabilirsiniz. Her zaman için lezzetli olan şeylerin kalorisi yüksek gıdalar olduğunu varsaymak, yemek dünyasına haksızlık olur! Boks derslerine başladığınızda eski beslenme düzeninize veda etmeniz gerekebilir, eğer sağlıklı besleniyorsanız çok fazla bir değişikliğe gerek olmayacaktır.

 

Boksa başlarken beslenme düzeniniz hayvansal yağlardan yana zayıf, potasyum ve protein açısından zengin bir beslenme olmalıdır. Aynı zamanda bol su tüketmeli ve kas yapınızı güçlendirici gıdalara ağırlık vermelisiniz. Örneğin, sabahları şarküteri ürünlerinden almamaya özen göstererek bunu haşlanmış yumurta ve muz gibi patates gibi potasyum açısından zengin gıdalarla tamamlamaya çalışmalısınız. Boksa başlama amacınız kas yapmaksa bu düzene dikkat etmeniz gerekir.

 

Erkeklere boks dersi veren özel boks hocaları, çalışmanın amacına uygun olarak beslenme düzeninize de müdahale edecektir. Eğer profesyonel bir boksör olmayı hedefliyorsanız diyetiniz buna göre çok daha sıkı olabilir. Ancak amatör olarak ilgileniyor, savunma öğrenmek ve kilo vermek için boks idmanı yapıyorsanız, ihtiyaçlarınıza ve beklentinize göre yeme içme düzeninizde kısmi değişiklikler yapılabilir.

 

Yeme içme alışkanlığınızı tamamen değiştirmeniz gerekmeyecektir. Büyük ölçüde zorlanmayacaksınız. Spora başladığımda tüm alışkanlıklarım değişecek diye düşündüğünüz için boks derslerine bir türlü başlamaya karar veremiyorsanız, korkunuzun boşuna olduğunu belirtelim. Çünkü herkes, her bünye aynı değildir. Sizin amacınız ve beklentileriniz çalışmalara yön verecektir. Eğer sadece savunma öğrenmek, kendinizi daha iyi koruyabilmek için temel teknikler bilmek istiyorsanız, derslerin faydasını kesinlikle görürsünüz. Bu yönde eğitim almak isteyenler çoğunlukla kadınlara boks dersi verilen salonları tercih ediyorlar. Ancak günümüzde her yaştan ve herkesten boks için talep geliyor. Artık boks salonlarında sadece erkekler için değil, çocuklar ve kadınlar için de dersler veriliyor. Milli takım boks antrenörü Nafiz Başaran, kadılar ve çocukların da boks konusunda başarılı olduğunu, onlara boks öğretmenin önemli olduğunu vurguluyor. Çünkü kadınların kendilerini savunmaya, gerektiğinde kendilerini korumaya ihtiyaçları oluyor. Çocuklar ise geleceğin boksörleri olarak yetişmek adına yaz dönemini değerlendirebilecekleri boks dersleri almak istiyorlar. Herkese, her beklentiye cevap veren Nafiz Başaran boks salonlarında, boks çalışmalarına katılabilirsiniz.

 

Yeni bir adım atmak, artı daha hareketli bir yaşama sahip olurken daha sağlıklı bir insana dönüşmek elinizde. Boks, hayatınızın en fit dönemine sahip olmanızı sağlayan bir spor olarak karşınızda duruyor. Yaşınız kaç olursa olsun, cinsiyetiniz ne olursa olsun, daha sağlam olmak ve güvende olmak için boks öğrenmenizi destekliyoruz. Artık spora başlama tarihini daha fazla ertelememelisiniz. Sağlıklı bir yaşama başlamak için beslenme düzeninizi değiştirmekten korkmamalısınız. Boksa başladığımda ne yemem gerekiyor diye düşünmeyin, en sağlıklı olan şeyleri tüketmeniz yeterli. Kilo vermek için boksa başlayanlar, düşük kalorili diyetlerle değil, normal kaloriler alarak ama daha fazlasını yakarak kilo verme şansına sahip olurlar. Boks, ideal bir spordur. Herkes için!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Randevu Al!